http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A34736-2002Mar15.html
 
15.03.2002.
 
Alen Mlatisuma
(Associated Press)
 
Tvrdnje o izdaji u crnogorskom sporazumu
 
PODGORICA, Jugoslavija - Snage koje zagovaraju nezavisnost su u petak proglasile izdaju i zapretile da svrgnu crnogorsku vladu zbog sporazuma koji zadrzava ovu republiku u uniji sa Srbijom.
 
I u Srbiji je bilo puno kritika ovog plana, gde su protivnici rekli da on zapravo brise Jugoslaviju sa mape, zamenjujuci je labavom unijom ove dve republike. Mnogi kriticari su rekli da ovaj plan za konfederaciju, usvojen u cetvrtak, nece funkcionisati.
 
Ovaj sporazum predvidja da Srbija i Crna Gora postanu polunezavisne i drzi otvorenom mogucnost pune nezavisnosti za tri godine, ukoliko neka od ove dve republike odluci da napusti konfederaciju.
 
Srbija i Crna Gora ce imati zajednicku odbrambenu i spoljnu politiku, ali ce voditi odvojene privrede, valute i carinu. Ime Jugoslavija ce biti zamenjeno imenom Srbija i Crna Gora.
 
Evropska Unija, ciji je sef spoljne politike Havijer Solana posredovao u ovom sporazumu, insistira na tome da Srbija i Crna Gora ostanu ujedinjene da bi se izbegla daljnja politicka nestabilnost na Balkanu. Solana je rekao da ce ovaj sporazum utrti put za eventualno clanstvo u EU.
 
EU je takodje pristala da prizna ove dve drzave kao nezavisne drzave ako se ova unija raspadne.
 
Crnogorski predsednik Milo Djukanovic, koji se suocio sa ostrim kritikama u Crnoj Gori sto je odustao od planiranog referenduma o nezavisnosti, predvideo je da ce ovaj plan dobiti odobrenje parlamenta. On je rekao da ce nastaviti da radi na nezavisnosti, ali je ukazao na to da je medjunarodna dobra volja vredna ustupaka.
 
Ali su ga u petak kritikovali njegovi koalicioni partneri sto je navodno popustio pritisku Evropske Unije.
 
"Ovo predstavlja izdaju bez presedana u modernoj evropskoj istoriji", rekao je Slavko Perovic, sef Liberalne stranke koja zagovara nezavisnost.
 
"Ovaj sporazum je neprihvatljiv i nasa stranka ce se povuci iz koalicije ukoliko parlament ratifikuje ovaj sporazum", rekao je Ranko Krivokapic iz Socijaldemokratske stranke, jos jednog kljucnog Djukanovicevog saveznika.
 
Ukoliko ova dva koaliciona partnera povuku svoju podrsku, crnogorska vlada bi mogla pasti, sto bi dovelo do parlamentarnih izbora u vreme kad su mnogi glasaci koji su za nezavisnost nezadovoljni Djukanovicem.
 
Djukanovic je u petak rekao da ce se lokalni izbori u Crnoj Gori odrzati 15. maja. Izbori bi mogli pokazati da li je Djukanoviceva stranka izgubila podrsku zbog svoje odluke da odustane od trenutne nezavisnosti.
 
Na desetine Crnogoraca koji su za nezavisnost protestvovalo je zbog sporazuma u glavnom gradu Podgorici. U pamfletu koji je distribuiran medijima, oni su zahtevali da "ostvare svoje pravo da glasaju o nezavinosti Crne Gore".
 
U Beogradu, glavnom gradu Srbije, srpski ministar pravde Vladan Batic je izrazio nezadovoljstvo sa barem delom rukovodstva te zemlje, koji je preferirao da ocuva sadasnje veze sa Crnom Gorom. Sa brojem stanovnika od vise od 9 miliona - skoro 15 puta vecim od broja stanovnika Crne Gore - Srbija dominira u politickom odlucivanju Jugoslavije.
 
"Ova imitacija drzave ne moze dugo preziveti", rekao je Batic. "Ova vrsta labave unije ne postoji nigde u praksi, cak ni u politickoj teoriji".
 
Neki nezavisni analiticari su takodje izrazili sumnju da ce plan  funkcionisati.
 
"Predlozeni ekonomski aranzmani... bice neefikasni i skupi", rekao je Nebojsa Savic, sef Ekonomskog instituta u Beogradu. "U praksi, unija ce imati carinske, bankarske i poreske sisteme koji se preklapaju".
 
Ali su neki visoki politicari u obe republike pohvalili sporazum.
 
"Ovo ce biti dobar aranzman ako se pravilno primeni", rekao je reporterima ministar finansija Bozidar Djelic. "Srbija ce postici sve ekonomske preduslove da funkcionise kao suverena drzava - sopstvenu carinsku sluzbu, centralnu banku i fiskalnu politiku".
 
Crnogorska pro-srpska Socijalisticka narodna stranka proslavila je opstanak zajednicke drzave, govoreci da ce ona biti od koristi za oba entiteta.
 
"Za tri godine ce se ova nova drzava stabilizovati i pokazati svoju efikasnost", izjavio je lider ove stranke Predrag Bulatovic. "Nece biti potrebe za referendumima o nezavisnosti".

  [ Ostali clanci i misljenja ]