Eppur si muove
Pise Ljubomir Pajic

17.05.2001

Veliki i mali

«Pusti Mihaela da prodje zbog prvenstva». Ova recenica Zana Tota, tehnickog direktora tima Ferari u Formuli 1, pokrenula je siroku diskusiju o naredjenjima tima u sportu pojedinaca. Na kraju trke za Veliku nagradu Austrije, u nedelju, Tot je preko radija zatrazio od svog vozaca Rubensa Barikela da pusti timskog kolegu Mihaela Sumahera da ga pretekne i bude drugi u trci. To se zaista dogodilo, doslovno u poslednjoj krivini.

Dozvolite da odmah kazem: Mihael Sumaher je najbolji vozac ove generacije i njemu nisu potrebni nikakvi pokloni da bi pobedio u prvenstvu. Pobednik u trci Formule 1 dobija 10 poena, drugoplasirani vozac 6, treci 4, itd. Ta dva poena ne bi trebalo da odluce o tome ko ce pobediti u ovom prvenstvu. Mihael Sumaher je vec osvojio tri tutule prvaka, a u ovoj sezoni vodi od pocetka.

Brazilski vozac Rubens Barikelo je u veoma nezahvalnoj ulozi. On je mali, drugi vozac u jednom timu Formule 1 i, sto je jos gore, on je drugi clan tima u kome se nalazi i veliki vozac kao sto je Mihael Sumaher. Naravno, Barikelo je bio veoma nesrecan zbog ishoda: «Bio sam prisiljen... Morao sam». Njegov ugovor sa Ferarijem istice ove godine.

Italijanska stampa, inace naklonjena Ferariju, bila je puna kritika posle ove trke, ali ne na racun nacionalnog idola, skvadre Ferari, i njegovih vodja. Na meti je bio Mihael Sumaher zato sto je pristao da pretekne Barikela. Bila je to izuzetno uzbudljiva trka. Sumaher je mogao da pobedi, ali je izguran sa staze. U vodjstvo je presao Barikelo, ali ga je zatim preuzeo Djevid Kulthard iz tima Meklaren Mercedes, koji je na kraju i pobedio u trci.

Niki Lauda, takodje trostruki prvak sveta a sada savetnik tima Jaguar, nema dilema: «Sumaher je broj jedan u timu i ima velike izglede da pobedi u prvenstvu sveta». Mnogi drugi raniji vozaci i vodje timova slazu se u misljenju da je to u «najboljem interesu tima».

Vazno je napraviti razliku za one koji ne poznaju dobro svet Formule 1: postoji prvenstvo vozaca i postoji prvenstvo timova. U pojedinacnom delu svaki vozac se takmici za sebe a u ekipnom delu svi poeni oba vozaca se dodaju njihovom timu.

Huan Manuel Fandjo je pet put osvojio titulu prvaka sveta, Alen Prost cetiri puta, Ajrton Sena tri puta. Mnogi se secaju toga, ali sumnjam da mogu da kazu za koje su timove vozili ovi sampioni. To je razlika izmedju sportova pojedinaca kao sto je Fromula 1 i ekipnih sportova kao sto je fudbal.

Ipak, Formula 1 nije nije samo najpopularniji sport planete nego i veliki biznis. Proizvodjaci automobila i drugi sponzori ulazu ogromne iznose novca a u njihovoj bici za prestiz moral ponekad mora da ustukne.

Na primer, tim Meklaren Mercedes. Vodje ovog tima su bili «zaprepasceni» zbog Ferarijevog naredjenja i neprestano ponavljali da njihov tim nikada ne bi naredio tako nesto. Tuzna istina je da su oni radili i gore stvari da bi svojim sponzorima doneli «slavu».

Finski vozac Mika Hekinen je oduvek bio ljubimac ovog tima a uloga drugog vozaca Dejvida Kultharda iz Skotske bila je samo da pravi prostor Hekinenu. To je otislo toliko daleko da je na pocetku sezone 1998. u Melburnu vodja tima Ron Denis «ljubazno zamolio» preko radija Dejvida Kultharda da «pusti Miku da pobedi u trci», ali je on to odbio. Onda mu je Denis naredio da pusti Hekinena da prodje i, konacno, posto je opet odbio, zapretio je Kulthardu da ce ga izbaciti iz tima. Mnogi novinari su preko radija culi ovaj razgovor, cuo je i Mika Hekinen, ali je cutao.

Kulthard se onda dovezao do linije cilja, zaustavio se pred njom i - pustio Hekinena da postigne «pobedu». U toj sezoni Hekinen je osvojio prvu od svoje dve titule koristeci Kultharda kao pomocnika. Mnogi novinari su zahtevali da udruzenje FIA kazni tu vrstu «timskih naredjenja», ali se nista nije dogodilo.

U sezoni pre toga dva tima su bila umesana u veliki incident. Pred sam kraj jedne trke Ron Denis je zatrazio (opet preko radija dok su novinari slusali) «uslugu» od Frenka Vilijamsa, vlasnika tima Vilijams, i on je pristao.

Usluga je bila: Zak Vilnev, (tada) vozac Vilijamsa, vodio je u poslednjoj trci sezone a pratili su ga gore pomenuta dvojica vozaca Meklarena. Da bi prestigao Ferari u prvenstvu timova, Meklarenu je bilo potrebno jos poena. Tako je Vilnevu naredjeno da ih pusti da prodju (u poslednjoj krivini). Hekinen je «pobedio» u toj trci, Kulthard je bio drugi, a tim Meklaren je «osvojio» 16 poena.

Bila je to prva «pobeda» u karijeri Mike Hekinena i to ce ostati u njegovoj biografiji. Drugo mesto Dejvida Kultharda nije donelo nikakvu korist skotskom vozacu, ali jeste timu.

U ovoj sezoni sreca u timu Meklaren se okrenula. Favorit tima Hekinen ima samo 4 poena iz sedam trka a «Pepeljuga» Kulthard sa 38 poena u stopu prati Mihaela Sumahera koji sada ima 42 (u stvari samo 40). Medjutim, tim Mklaren je sada odlucio da «vise ne daje timska naredjenja».

Dejvid Kulthard je simpaticna osoba sa mnogo smisla za humor: «Nadam se da se to pravilo (timska naredjenja) nece promeniti pre nego sto i ja steknem neku korist od njega, bar jednom u karijeri».

Uvek ce biti velikih i malih u Formuli 1 i u drugim sportovima, ali niko ne sme da im govori sta da rade. Kada mali pobedjuju, to donosi zacin i uzbudjenja. Zato milioni sirom sveta vole sport.

Alen Prost, cetvorostruki prvak sveta i vlasnik malog tima Prost, nema razumevanja za svoju bivsu ekipu Ferari: «Ovo nije prvi put da vidimo timsko naredjenje. Da sam ja bio na mestu Mihaela Sumahera odbio bih da preteknem Barikela».

Mogu samo da se potpuno slozim sa njim. Ferari je veliki tim, najveci, i on ce mozda ove godine pobediti u prvenstvu timova, ali ja sigurno necu glasati da on osvoji titulu za fer plej.

PS - U finalnoj utakmici Kupa UEFA, u sredu, veliki engleski klub Liverpul imao je lak zadatak, da samo pobedi u utakmici protiv malog spanskog kluba Deportivo iz Anlavesa (znate li gde je to?). Pre deset godina Deportivo je bio u cetvrtoj ligi Spanije. Pre ove finalne utakmice ucestvovao je u samo 13 medjunarodnih utakmica, od kojih je pobedio u 12 i samo jednom izgubio.

Tim «nikogovica» iz Baskije nije bio spreman da se tako lako preda. Na kraju je bilo 4:4 a u produzetku je igrac Deportiva (koji je ostao sa devet igraca) postigao «zlatni gol», nazalost - u sopstvenu mrezu, u korist Liverpula. Liverpul je pobedio sa 5:4 (rekord u finalu Kupa UEFA), ali Deportivo nije izgubio.

[ Prethodne kolumne ]

Copyright ©2001 beograd.com. All Rights Reserved.